Z przyjemnością informujemy, że przekazaliśmy Straży Miejskiej Miasta Krakowa opracowania dot. rozwoju miejskiego systemu monitoringu wizyjnego. Było to jednocześnie największe i najbardziej prestiżowe wyzwanie dla Specialised Projects Polska.
- „Strategia rozwoju systemu monitoringu wizyjnego Miasta Krakowa”
- „Strategia Public Relations systemu monitoringu wizyjnego Miasta Krakowa” oraz koncepcja portalu miejskiego systemu monitoringu wizyjnego
- „Instrukcja informowania odbiorców”
- Projekt koncepcyjny „Rozbudowa i Modernizacja Systemu Monitoringu Wizyjnego Miasta Krakowa w obrębie I Obwodnicy” wraz z „Zestawieniem podstawowych urządzeń i elementów systemu wraz z wstępną wyceną kosztów inwestycji”
Bazylika Mariacka w Krakowie
„Strategia rozwoju systemu monitoringu wizyjnego Miasta Krakowa” zawiera cele i podstawowe założenia, pozwalające stworzyć skuteczny system monitoringu wizyjnego obejmujący wszystkie dzielnice Krakowa. Opisuje kluczowe elementy systemu. Zawiera szereg zaleceń dla inwestora, których wykonanie pozwoli stworzyć w pełni funkcjonalny system CCTV.
Podstawowym celem, którym kierowaliśmy się w trakcie prac było stworzenie całościowego opracowania, które będzie wyznaczać kolejne działania inwestora – Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Tym samym „Strategia” pozwala uniknąć błędów, które często pojawiają się na etapie projektowym i inwestycyjnym. Przyjęta przez krakowską straż filozofia rozbudowy systemu zakłada powtarzanie tych samych kroków dla każdej dzielnicy. Opracowanie stanowi podstawę dla działań cyklicznych. W praktyczny sposób określa ramy, w obrębie których należy tworzyć rozwiązania na etapie projektowania i realizacji każdego etapu inwestycji.
„Strategia rozwoju systemu monitoringu wizyjnego Miasta Krakowa” opiera się na pro-aktywnym modelu systemu CCTV, który zakłada wyprzedzające reagowanie na zdarzenia, niedopuszczanie do eskalacji zdarzeń i skuteczne reagowanie opierające się na współpracy operatorów i patroli interwencyjnych. Przyjęliśmy, że system ma reagować na szeroką gamę zagrożeń od przestępstw będących zagrożeniem dla życia i zdrowia, przez pospolitą przestępczość do awarii infrastruktury miejskiej, zasłabnięć.
„Strategia” zakłada, że większość zdarzeń będzie wykrywanych na etapie przygotowań, co spowoduje, że interwencje będą wykonywane przez strażników miejskich. Założyliśmy zwiększenie udziału Straży Miejskiej Miasta Krakowa w kształtowaniu bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej. Istotnym punktem opracowania są wymagania są wytyczne zmierzające do stworzenia profesjonalnego zespołu Centrum Nadzoru, które ma być stworzone w nowej siedzibie Straży Miejskiej.
Opracowanie zawiera wytyczne jak stworzyć przewagę informacyjną na obszarach objętych systemem monitoringu wizyjnego. Określa wymagania funkcjonalne dla systemów komunikacyjnych, gromadzenia i obrazowania informacji, tak, żeby w pełni wykorzystać znajomość nadzorowanych obszarów, charakterystykę przestępczości i informacje dostarczane przez operatorów i z innych źródeł. W zakresie infrastruktury systemu monitoringu wizyjnego założyliśmy maksymalne wykorzystanie zasobów miejskich.
Przygotowaliśmy „Strategię rozwoju miejskiego systemu monitoringu wizyjnego” ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań charakterystycznych dla Krakowa – dużego, dynamicznego ośrodka miejskiego, o charakterze metropolitalnym, chętnie odwiedzanego przez turystów z Polski i z zagranicy. Wzięliśmy pod uwagę strategiczne plany rozwoju miasta, realizowane programy bezpieczeństwa i przygotowania do rozgrywek EURO 2012. Podstawowe założenia dot. zarządzania systemem, współpracy w zakresie interwencji, wymiany informacji zostały wypracowane w ścisłej współpracy z Policją i Strażą Miejską.
Wzgórze wawelskie i bulwary nad Wisłą
„Strategia Public Relations systemu monitoringu wizyjnego Miasta Krakowa” zawiera cele i zasady prowadzenia polityki informacyjnej dot. systemu CCTV. Opracowanie pozwoli prowadzić systematyczne działania zmierzające do stworzenia pozytywnego wizerunku systemu. Jest to ważne, ponieważ wśród opinii publicznej i środowisk opiniotwórczych systemy CCTV negatywnie kojarzone jako „Wielki Brat”.
Przyjęliśmy, że podstawowym celem polityki public relations systemu CCTV jest wytworzenie wśród mieszkańców, gości i turystów przyjeżdżających do Krakowa przekonania o skuteczności systemu monitoringu wizyjnego: przekonania, że operatorzy prowadzą obserwację na rzecz ich bezpieczeństwa, kierując się zasadami etycznymi i działają w zgodzie z prawem. Jednocześnie ważne jest by pokazać, że system będzie skutecznie reagował w przypadku zagrożenia.
W opracowaniu określiliśmy grupy odbiorców. Sformułowaliśmy przekaz strategiczny jaki powinien być zawarty w informacjach o systemie przekazywanych przez Straż Miejską. Sformułowaliśmy przekazy taktyczne, których treść jest dostosowana do różnych grup odbiorców. Zaproponowaliśmy krakowskiej straży środki przekazywania informacji, ze szczególnym naciskiem na internet, telewizję i media lokalne. Zaproponowaliśmy bezpośrednie formy informowania i kontaktu z pracownikami miejskiego systemu CCTV. Kierując się dużym zainteresowaniem turystów przyjęliśmy, że warto stworzyć atrakcyjne narzędzie, które będzie informować, że system CCTV zapewnia im bezpieczeństwo, kiedy korzystają z uroków miasta.
Krakowskie Planty
Projekt koncepcyjny „Rozbudowa i Modernizacja Systemu Monitoringu Wizyjnego Miasta Krakowa w obrębie I Obwodnicy” zawiera podstawowe założenia rozwoju systemu monitoringu wizyjnego na terenie Starego Miasta i w okolicach wzgórza Wawelskiego. Jest to szczególny obszar z punktu widzenia bezpieczeństwa, ponieważ codziennie jest odwiedzany przez tysiące mieszkańców i turystów, mają tam miejsce koncerty i imprezy przyciągające ogromne ilości widzów i usytuowanych jest wiele cennych zabytków. Stare Miasto tętni życiem od rana do późnych godzin nocnych.
Przygotowaliśmy koncepcję systemu monitoringu wizyjnego, który koncentruje się na zagrożeniach dla pieszych poruszających się w przestrzeni publicznej, obiektów - akty wandalizmu oraz niektóre zdarzenia drogowe – wjazd do strefy organicznego ruchu, nieprawidłowe parkowanie. Koncepcja zakłada, że nadzorem zostaną objęte najchętniej odwiedzane miejsca na mapie Starego Miasta oraz punkty wskazane jako niebezpieczne przez Policję i Straż Miejską. Określiliśmy miejsca, gdzie powinny być zainstalowane nowe kamery. Koncepcja zakłada wykorzystanie istniejącego systemu CCTV poprzez modernizację infrastruktury, sprzętu i wymianę kamer.
Plac Mariacki w Krakowie z widokiem na sukiennice i wieżę ratuszową
|