Artykuł do pobrania: Skuteczna obserwacja wymaga dobrego zarządzania
Zarządzającym wydaje się, że obserwacja za pomocą kamer dozorowych jest prosta, jak oglądanie telewizji. Badania naukowe i doświadczenia specjalistów Akademii Monitoringu Wizyjnego pokazują, że rzadko jest prowadzona w sposób celowy i systematyczny, co negatywnie wpływa na skuteczność systemów CCTV. Algorytmy analizy obrazu obiecują skuteczność, ale automatyzacja może rozleniwiać obserwatorów. Jak więc prowadzić obserwację?
Paweł Wittich – psycholog i specjalista Akademii Monitoringu Wizyjnego ds. personelu systemów CCTV w udostępnionym tekście przedstawia:
- czym jest skuteczna obserwacja
- psychologiczne uwarunkowania pracy w zespołach - nie tylko operatorów monitoringu wizyjnego
- najczęstsze błędy dot. obserwacji popełnianie przez zarządzających systemami monitoringu wizyjnego
- optymalny model prowadzenia obserwacji
- wymagania jakie niesie za sobą automatyzacja dozoru za pomocą kamer CCTV
Artykuł ukazał się w „A&S Polska”, nr 2/2017.
Tekst jest dostępny nieodpłatnie, po zarejestrowaniu się w serwisie Akademii Monitoringu Wizyjnego. Jest także dostępny do użytkowników, którzy wykupili pakiety dostępowe.
|
Podyskutuj na forum. (odpowiedzi: 0)
|
Uprzejmie informujemy, że w najnowszym numerze “Kwartalnika Policyjnego” ukazał się artykuł pt. “System monitoringu wizyjnego w zabezpieczeniu imprez organizowanych w przestrzeni miasta i zwalczaniu zagrożeń terrorystycznych” opracowany przez Pawła Witticha, z Akademii Monitoringu Wizyjnego i Tomasza Pasiekę, szefa częstochowskiego monitoringu.
Zostały w nim przedstawione:
- wykorzystanie miejskiego systemu CCTV w Częstochowie, w ramach zabezpieczenia wizyty papieża Franciszka i Światowych Dni Młodzieży
- praktyczne zalecenia, które pozwolą przygotować zespół operatorski i współpracujące z nim służby, do skutecznego wykrywania i reagowania na zagrożenia, które mogą wystąpić podczas mniejszych i większych imprez organizowanych w przestrzeni miasta
- skuteczność współczesnych systemów monitoringu wizyjnego w zwalczaniu zagrożeń terrorystycznych
Tekst jest dostępny nieodpłatnie w “Kwartalniku Policyjnym” nr 4/2016, str. 48.
|
Podyskutuj na forum. (odpowiedzi: 0)
Obiegowa opinia, że kamery monitoringu wizyjnego zwiększają poczucie bezpieczeństwa, nie jest prawdziwa. To od jakości przestrzeni zależy, czy mieszkańcy czują się w niej bezpiecznie i komfortowo. Mieszkańcy będą czuli się bezpiecznie, jeżeli policjanci i strażnicy miejscy będą skutecznie i szybko reagowali na zagrożenia, a więc systemy monitoringu wizyjnego powinny być tak zorganizowane, żeby spełnić to oczekiwanie.
W najnowszym numerze „Kwartalnika Policyjnego” ukazał się artykuł Pawła Witticha, pt. “Instalacja kamer to za mało, żeby zbudować skuteczny miejski system monitoringu wizyjnego”, w którym mierzy się on ze stereotypowymi wyobrażeniami na temat miejskich systemów CCTV. Specjalista Akademii Monitoringu wizyjnego pisze w nim, co zrobić, żeby miejski system monitoringu wizyjnego spełnił oczekiwania mieszkańców, samorządowców, policjantów i strażników miejskich.
Artykuł bazuje na najnowszych brytyjskich, amerykańskich, niemieckich i polskich badaniach dotyczących skuteczności miejskich systemów CCTV, związkach między poczuciem bezpieczeństwa a jakością przestrzeni publicznej, raporcie NIK i opracowaniach policyjnych jednostek naukowo - badawczych zajmujących się tą problematyką.
Tezy przedstawione w artykule „Instalacja kamer to za mało, żeby zbudować skuteczny miejski system monitoringu wizyjnego” dotyczą także wykorzystania systemów CCTV w sklepach wielkopowierzchniowych, przez spółdzielnie mieszkaniowe, na dworcach, lotniskach i wszędzie tam, gdzie wymagana jest reakcja na pojawiające się zagrożenia.
Artykuł ukazał się w “Kwartalniku Policyjnym” nr 1/2016. Jest dostępny nieodpłatne, na stronie 36 „Kwartalnika” - pełny numer pisma można pobrać tutaj. |
Podyskutuj na forum. (odpowiedzi: 0)
Po zamachu w Bostonie. CCTV w walce z terroryzmem
Po zamachu w Bostonie, po którym nagrania z kamer CCTV umożliwiły identyfikację braci Carnajewów, w Stanach Zjednoczonych zaczęto domagać się instalacji kamer i wykorzystania systemów analizy obrazu w miastach. Jednak ani w Bostonie, ani w londyńskim metrze w 2007 i na dworcu w Bonn w 2012 obecność kamer nie powstrzymała zamachowców przed podłożeniem bomb. Czy zatem systemy monitoringu wizyjnego mogą skutecznie zwalczać terrorystów?
W artykule „Po zamachu w Bostonie. CCTV w walce z terroryzmem” Paweł Wittich:
- krok po kroku analizuje rolę publicznych i prywatnych systemów CCTV w identyfikacji sprawców zamachów w Bostonie,
- ocenia skuteczność algorytmów wykrywania podejrzanych zachowań i biometrycznej analizy twarzy w wykrywaniu sprawców zamachów,
- przedstawia praktyczne wnioski, po spełnieniu jakich warunków systemy CCTV odgrywać ważną rolę w zwalczaniu terroryzmu.
|
Podyskutuj na forum. (odpowiedzi: 0)
Zdrowy rozsądek dla sztucznej inteligencji
Systemy inteligentnej analizy obrazu (IVA) przedstawia się jako alternatywę dla operatorów w systemach monitoringu wizyjnego. To może wprowadzać w błąd.
Przeszkolony obserwator może wykrywać sprawców przestępstw lub osoby, które stwarzają zagrożenie na wiele różnych sposobów – na podstawie zachowania, ubioru, postawy ciała, zajmowanej pozycji, narzędzi, reakcji świadków, itd. IVA bazuje na prostych algorytmach, które znajdują zastosowanie w prostych sytuacjach, ale w dynamicznym środowisku, gdzie ludzie zachowują się w różny sposób, to operator ma większe możliwości wykrycia odstępstwa od normy.
Wbrew temu, co mówią niektórzy producenci oprogramowania do analizy obrazu, to operatorzy, wyselekcjonowani na podstawie predyspozycji i przeszkoleni, mogą być najmocniejszym i najważniejszym ogniwem systemu CCTV.
Pytanie „Czy operatorzy, czy inteligentna analiza obrazu?” jest źle postawione. Warto zacząć od rzetelnej analizy środowiska bezpieczeństwa, która pozwoli określić jakie zadania ma spełniać system monitoringu wizyjnego – i... jak ma być zorganizowany. |
Podyskutuj na forum. (odpowiedzi: 0)
Wielki Brat: Mówić czy nie mówić? Głośniki w miejskich systemach monitoringu wizyjnego
W miastach coraz częściej rozważa się instalowanie głośników razem z kamerami systemu monitoringu wizyjnego. Czy to jest skuteczne rozwiązanie? Czy mieszkańcy reagują na pouczenia płynące z głośników? Czy jest to zgodne z prawem?
Artykuł opisuje doświadczenia brytyjskie z „talking cameras”, czyli z „mówiącymi kamerami”.
W Polsce, Złotoryja i Legionowo lepiej poradziły sobie z głośnikami w systemie CCTV niż Brytyjczycy. Oba miasta wypracowały własne strategie ich użycia, unikając przy tym błędów popełnianych na Wyspach Brytyjskich. |
Podyskutuj na forum. (odpowiedzi: 0) |
|
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>
|
Strona 1 z 4 |