W jednej z najlepiej zarządzanych gmin w Polsce w niedługim czasie zostanie zbudowany system monitoringu wizyjnego. Specialised Projects Polska przygotowała program funkcjonalno-użytkowy systemu CCTV dla Ornontowic. Stworzyliśmy oryginalne rozwiązanie dla miejscowości o zróżnicowanym charakterze.
Ornontowice leżą w województwie śląskim. Miejscowość w dużej części ma klasyczny układ „szeregówki”. Równolegle z budową najmłodszej na Śląsku kopalni węgla kamiennego „Budryk” powstały dwa osiedla. W sercu gminy znajduje się stary park i centrum administracyjne wokół nowego budynku Urzędu Gminy.
XVIII - wieczny park w Ornontowicach, który został opisany w koncepcji systemu CCTV
W pierwszym etapie specjaliści Akademii Monitoringu Wizyjnego, również zaangażowanej w to przedsięwzięcie, przeanalizowali uwarunkowania dla systemu CCTV – poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, poziom i typy zagrożeń, miejsca niebezpieczne. Analiza objęła zagadnienia w sferze społecznej i ekonomicznej - Lokalny Program Rewitalizacji i planowane inwestycje, które mogą wypłynąć na bezpieczeństwo, trasy poruszania się i zachowania mieszańców gminy. Urząd Gminy jako priorytet wskazał ochronę majątku gminnego – nowych placów zabaw, powstającego boiska „Orlik”. Specjaliści Akademii przeprowadzili szerokie konsultacje, m.in. z Policją, dyrekcją szkół, administratorami nieruchomości, właścicielami sklepów. We współpracy z policjantami opracowali mapę wykroczeń i przestępstw w przestrzeniu publicznej, ponieważ to jest obszar działania kamer CCTV.
Na podstawie zebranych informacji zaproponowaliśmy system CCTV złożony z 11 obszarów i 13 punktów kamerowych – w dwóch obszarach przyjęto opcjonalne kamery. W pierwszym etapie zaplanowaliśmy budowę kamer w 6 obszarach, w drugim w 5. Przyjęliśmy założenie, ze system będzie działał pro-aktywnie, w systemie 24/7/365, w ścisłej współpracy z Policją.
W koncepcji gminnego systemu CCTV zaproponowaliśmy rozwiązania dedykowane dla Ornontowic. Przykładowo, topografia jednego z osiedli zapewnia „naturalny monitoring” - mieszkańcy z okien mogą obserwować teren wokół bloków. Wspólnoty mieszkaniowe odnawiają elewacje i instalują kamery w klatkach oraz domofony. Uznaliśmy, że kamery na osiedlu będą naruszać poczucie prywatności. Zaproponowaliśmy punkt kamerowy na drodze do osiedla i drugi monitorujący „Orlika” i plac zabaw.
Zgodnie ze stosowaną przez nas metodologią wskazaliśmy propozycje działań wzmacniających efekt instalacji kamer CCTV, nie związanych sensu stricte z budową systemem monitoringu wizyjnego – np. ustalenie zasad korzystania z obiektów sportowych i rekreacyjnych, porządkowanie przestrzeni zgodnie z koncepcją CEPTED, usunięcie graffiti, działania na rzecz integracji mieszkańców.
Jeden z 3 nowych placów zabaw w Ornontowicach, zamykany i oświetlony
Zaproponowaliśmy współpracę pomiędzy różnymi podmiotami gdzie interesy w zakresie bezpieczeństwa są zbieżne – wspólne finansowanie punktów kamerowych przez gminę, właścicieli obiektów handlowych lub szkołę. Z uwagi na kryzys gospodarczy i plany inwestycyjne gminy przygotowaliśmy wariantową koncepcję systemu CCTV. Wyróżniliśmy jądro systemu, które zapewnia skuteczność i odpowiada na najważniejsze zagrożenia i opcjonalne punkty kamerowe. Opracowany program funkcjonalno-użytkowy zawiera:
- Schemat systemu CCTV.
- Lokalizacje punktów kamerowych.
- Trasy światłowodowe.
- Opis działania systemu CCTV.
- Kosztorys inwestycji.
Do programu dołączyliśmy:
- obszerny raport z analizy danych,
- statystyki wykroczeń i przestępstw,
- mapę zagrożeń w przestrzeni publicznej gminy.
|